У Косові презентовано новий транскордонний проект, покликаний привернути увагу до бджільництва у Карпатах

Робота пасічників Косівщини у напрямку збереження автентичної карпатської бджоли та популяризації бджільництва як складової природної спадщини краю була підтримана у рамках міжнародного проекту «Карпатська бджола – спільні заходи для збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні».

Проект реалізовуватимуть 4 партнери: ГО «Карпатська еко-пасіка» (Головний бенефіціар), Колочавська сільська рада, Асоціація органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» (м.Львів), Асоціація розвитку і Промоцї Підкарпаття «Про Карпатія» (м.Ряшів, Польща).

Ідеї та напрацювання місцевих пасічників у напрямку збереження аборигенної карпатської бджоли, популяризації традицій бджолярства серед молоді, посилення туристичної привабливості краю, застосування нових підходів до репродуктивного напрямку господарювання у пасічництві спершу були узагальнені Косівською районною радою. Згодом – оформлені у проектну заявку консорціумом партнерів: Асоціацією органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» (Львів), Косівською районною радою, Колочавською сільською радою (Закарпаття), Асоціацією розвитку і промоції Підкарпаття “Прокарпатія” (Польща).

Косівська районна рада, вже маючи певний досвід роботи у транскордонній Програмі Польща-Білорусь-Україна 2014-2020, свідомо не взяла участі у відповідному конкурсі у статусі бенефіціара проекту, надавши підтримку місцевим пасічникам, об’єднаним в ГО «Карпатська еко пасіка», у розвитку їх інституційного та кадрового потенціалу.

У квітні 2019 року проект «Карпатська бджола – спільні заходи для збереження унікальної природної спадщини в українсько-польському прикордонні» було визнано одним з 74 переможців конкурсу Програми транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 04 вересня 2019 року підписано грантовий контракт на його реалізацію між

Головним бенефіціаром проекту – ГО “Карпатська еко пасіка” та Органом управління Програми – Міністерством інвестицій та економічного розвитку Республіки Польща.

А вже 20 вересня 2019 року у сесійній залі Косівської районної ради пасічницькому товариству Косівщини, громадськості краю було презентовано мету, завдання та основні активності проекту, що реалізовуватимуться впродовж 2019-2020 років його партнерами на території Івано-Франківщини, Закарпаття та Підкарпатського воєводства Республіки Польща. Участь у заході взяли голова районної ради Павло Ванджурак, виконавча директорка Асоціації «Єврорегін Карпати-Україна» Галина Литвин, заступниця голови правління згаданої Асоціації, голова Свалявської районної ради Мирослава Ливч, депутат Закарпатської обласної ради Василь Худинець.

На Косівщині, у рамках проекту, передбачено здійснити наступні заходи:

  • організувати і провести науково-моніторингову експедицію у високогірні пасіки Косівського та Верховинського району (Білоберізька ОТГ) з метою вивчення породної композиції пасік та визначення рівня мінливості породи у розрізі декількох сезонів;
  • створити інформаційно-культурний центр «Карпатська автентична бджола» (облаштування на відкритій території НПП “Гуцульщина” тематичної площадки «Гуцульська пасіка в історичному розрізі – від дуплянки до розумного вулика»;
  • розробити 2 туристичних маршрутів – пішохідного та велосипедного «Карпатський медовий шлях» (створення, маркування, туристичні мапи);
  • презентувати традицій бджільництва Карпатського регіону на транскордонному фестивалі меду в с.Колочава Закарпатської області;
  • провести у 2020 році заключну конференцію проекту, присвячену 150-річчю з дня народження знаменитого гуцульського бджоляра Василя Петричука.

Ще ряд промоційних заходів, які будуть реалізовані львівськими та польськими партнерами, спрямовані в тому числі на популяризацію бджолярства регіону загалом: підготовка і видання спецномеру журналу “Вісник Карпатського регіону”, під-сторінка на сайті, виготовлення промоційних гаджетів, поширення інформації в ЗМІ, зйомки проморолика.

Загальний бюджет проекту – 66 815 тис.євро, з яких: 59 998,50 Є – грантові кошти ЄС, решту – забезпечуються на умовах співфінансування кожним з партнерів (6 816,5 Є).

Довідково. Який шлях пройдено на етапі генерування ідеї та підготовки проекту:

  1. У грудні 2014 року на сесії Косівської районної ради було затверджено Комплексну програму розвитку аграрного сектора Косівського району на період 2015-2020 рр.
  2. Інформація про діяльність пасічників району, про роботу у напрямку збереження аборигенної карпатської бджоли завжди була на слуху у представників місцевої влади, але своєрідний поштовх відбувся після внесення змін у березні 2017 року до районної комплексної програми розвитку аграрного сектора, коли у програмі з’явився новий пункт «придбання плідних бджоломаток та виготовлення мікро-нуклеусів».
  3. до цього часу певна підтримка надавалась районній спілці пасічників у межах фінансової спроможності через відповідну районну цільову програму – на організацію свята меду.
  4. Протягом 2017 – першої половини 2018 рр. – «визрівання» ідеї на рівні загальної концепції, і ще на початку 2018 року не було чіткого розуміння куди з ними подаватись, але 01.08.2018 Програма Польща-Білорусь-Україна 2014-2020 оголосила ІІ-й конкурс малих проектів у тематичній цілі Спадщина, де були пріоритети пов’язані із збереженням природної спадщини. Так як районна рада вже мала певний досвід роботи у відповідній транскордонній програмі, розпочали пошук партнерів і розпочали готувати проектну заявку на конкурс.

Завантажити презентації

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *